اینترنت رادیویی چیست؟ راهنمای جامعی از تکنولوژی‌‌های پشت پرده تا کاربردهای عملی و گسترده

شرکت فناوری ارتباطات پویان - اینترنت رادیویی در مشهد

اشتراک گذاری

اینترنت رادیویی  p2p یا اینترنت وایرلس (Wireless Internet) یک فناوری ارتباطی است که از امواج رادیویی برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌کند. در این فناوری، کاربران بدون نیاز به کابل‌کشی  و تنها با نصب لینک های رادیویی بر روی پشت بام منزل یا محل کار خود می‌توانند به شبکه اینترنت متصل شوند. در لینک‌های رادیویی ارتباط اینترنتی توسط امواج رادیویی بین دو رادیو برقرار می‌گردد (شما می‌توانید تصویر اینترنت رادیویی در مشهد و چناران را در زیر مشاهده کنید).

اگر بخواهیم به شکل ساده‌تری توضیح دهیم می‌توانیم بگوییم در واقع برای استفاده از اینترنت رادیویی، یک رادیو روی پشت بام ساختمان شما( محل کار و یا منزل‌تان) و یک رادیو روی دکل شرکت ارائه دهنده اینترنت به عنوان مثال شرکت پویان، قرار می‌گیرد. این دکل‌ها (پاپ سایت) نیز مسقیما به زیرساخت اینترنت شهر متصل می‌شوند، اینترنت از شبکه‌ی زیر ساخت به پاپ سایت و از طریق امواج رادیویی به رادیوی نصب شده در محل شما می‌رسد. و شما می‌توانید این اینترنت را به وسیله ی یک کابل به سوئیچ، مودم و یا مستقیما به دستگاه کامپیوتر شخصی‌تان متصل نموده و از یک اینترنت پر سرعت لذت ببرید. اتصال مستقیم شما به زیر ساخت توسط این دکل‌ها یکی از نقاط قوت اینترنت‌های رادیویی محسوب می‌شود، زیرا سبب می‌شود هیچکدام از محدودیت‌های اینترنت‌های دیگر مثل الزام به وجود آنتن موبایل، یا نزدیک بودن مراکز مخابراتی و دکل‌های  btsرا نداشته باشید.

اینترنت رادیویی در مشهد
لینک اینترنت رادیویی نصب شده در پروژه شهرک صنعتی توس توسط تیم شرکت فناوری ارتباطات پویان

 

تاریخچه اینترنت رادیویی

ایده استفاده از امواج رادیویی برای انتقال داده‌ها از دهه ۱۹۴۰ مطرح شد. اما اولین سیستم‌های اینترنت رادیویی تجاری در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافتند. در آن زمان، اینترنت رادیویی عمدتاً برای دسترسی به اینترنت در مناطق دور افتاده، صعب العبور و یا مناطقی که زیرساخت‌های کابل‌کشی وجود نداشت، استفاده می‌شد.

در سال‌های اخیر، با پیشرفت فناوری اینترنت رادیویی، سرعت انتقال داده‌ها در این فناوری به طور قابل توجهی افزایش یافت. این امر باعث شد که اینترنت رادیویی برای کاربری‌های بیشتر و متنوع‌تری، از جمله دسترسی  مردم عادی، کسب و کار‌ها و …به اینترنت، در مناطق شهری و حتی روستایی، در دسترس عموم قرار گیرد.

مراحل توسعه اینترنت رادیویی

تاریخچه اینترنت رادیویی را می‌توان به چهار مرحله کلی تقسیم کرد:

   • مرحله اولیه (۱۹۴۰-۱۹۹۰): در این مرحله، تحقیقات اولیه در مورد نحوه‌ی کار و استفاده از امواج رادیویی برای انتقال داده‌ها انجام شد و اولین سیستم‌های اینترنت رادیویی تجاری نیز در این مرحله تولید و ارائه شدند، و به شکل قابل قبولی رشد و  توسعه یافتند.

   • مرحله رشد (۱۹۹۰-۲۰۰۰) : در این مرحله، اینترنت رادیویی به سرعت توسعه یافت و به یک گزینه محبوب برای دسترسی به اینترنت در مناطقی که زیرساخت‌های کابل‌کشی وجود نداشت، تبدیل شد.

   • مرحله پیشرفت (۲۰۰۰-۲۰۱۰): در این مرحله، سرعت انتقال داده‌ها در اینترنت رادیویی به طور قابل توجهی افزایش یافت. این امر باعث شد که اینترنت رادیویی برای کاربردهای بیشتری، از جمله دسترسی به اینترنت در مناطق شهری، و برای مصارف تجاری و حتی خانگی مورد استفاده و استقبال قرار گیرد.

   • مرحله آینده (۲۰۱۰-کنون): در این مرحله، انتظار می‌رود که اینترنت رادیویی نقش مهم‌تری در ارائه خدمات اینترنت ایفا کرده و با پیشرفت تکنولوژی‌های این حوزه، انتظار می‌رود که سرعت انتقال داده‌ها در این فناوری افزایش یابد. یکی از چالش های مشتریان اینترنت رادیویی، هزینه‌ی اولیه تجهیزات است که در مقایسه با برخی از انواع اینترنت، کمی گران محسوب می‌شود. هر چند شرکت فناوری ارتباطات پویان با در اختیار قرار دادن تجهیزات کامل اینترنت رادیویی در مشهد و چناران، به صورت امانی به مشتریان خود، تا حدود بسیار زیادی این چالش را حل نموده است ،  اما هنوز هم این هزینه‌ها برای خیلی از افراد، و مجموعه‌ها چالش برانگیز است. ما امیدواریم در این مرحله با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد فناوری‌های جدید، هزینه‌ی اولیه تجهیزات اینترنت رادیویی نیز به شکل قابل قبولی کاهش یابد، تا بتوان آن را به افراد و یا کسب و کار‌های بیشتری ارائه  کنیم.
  نحوه ی عملکرد اینترنت رادیویی در مشهد
  نحوه ی عملکرد اینترنت رادیویی پویان

  انواع اینترنت رادیویی

  اینترنت رادیویی به دو نوع تقسیم می‌شود:

  اینترنت رادیویی نقطه به نقطه (Point-to-Point):

  در اینترنت رادیویی پوینت تو پونت یا P2P، دو دستگاه رادیو مستقیماً و به واسطه‌ی امواج رادیویی با یکدیگر ارتباط برقرار  کرده و اینترنت را منتقل می‌کنند. در این حالت کاربر باید یک رادیوی اختصاصی بر روی پشت بام خود و یک رادیو نیز بر روی پاپ سایت شرکت پویان داشته باشد. در اینترنت پوینت تو پوینت شما به عنوان مشترک باید هزینه خرید ۲ رادیو را بپردازید و ۲ رادیو (روی پشت بام و روی دکل یا همان پاپ سایت) متعلق به شما است .این یک ارتباط رادیویی کاملا اختصاصی است و یعنی فقط شخص شما از رادیوی روی پاپ سایت استفاده می‌کند و هیچ فرد دیگری به این رادیو متصل نیست، در این حالت هزینه‌ای که  برای شما ایجاد می‌شود  کمی بیشتر است، اما ارتباط  بسیار سریع‌تر و پایدارتر (تا ۱۰۰ mbps). این نوع از اینترنت رادیویی معمولاً برای ایجاد شبکه‌های خصوصی و تجاری استفاده می‌شود.

    امنیت شبکه، چگونه از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کنیم؟

  اینترنت رادیویی نقطه به چند نقطه (Point-to-Multipoint):

  در اینترنت رادیویی پوینت تو مولتی پوینت یا P2MP، یک دستگاه رادیو که بر روی یکی از پاپ سایت‌های شرکت پویان نصب شده است با چندین دستگاه رادیو‌ی دیگر که بر روی پشت بام  کاربران نصب شده است، ارتباط برقرار می‌کند. در سرویس مولتی پوینت شما به عنوان مشترک تنها باید هزینه خرید ۱ رادیو (رادیویی که روی پشت بام شما است) را بپردازید  و شرکت پویان و یا هر شرکت دیگری که ارائه دهنده‌‌ی سرویس است، هزینه‌ی رادیو سمت دکل یا پاپ سایت را تقبل می‌کند. در این روش رادیو سمت دکل که متعلق به شرکت است، علاوه بر شما به چندین کاربر دیگر نیز به صورت همزمان اینترنت می‌دهد. طبیعتا در این روش سرعت اینترنت شما نسبت به روش ptp فقط دارای سرعت پایین‌تری است (تا ۵۰ mbps) ولی باز هم نسبت به سایر سرویس های اینترنت فعال در کشور، قابل قبول است. این نوع از اینترنت رادیویی معمولاً برای ارائه خدمات اینترنت به مشتریان خانگی و تجاری  استفاده می‌شود.

  سرعت اینترنت رادیویی

  سرعت اینترنت، مقدار داده‌ای است که در هر ثانیه منتقل می‌شود. سرعت اینترنت رادیویی  پویان معمولاً بین ۲۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است. این سرعت برای انجام اکثر کارهای روزمره، مانند وب‌گردی، تماشای فیلم و سریال، و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، و حتی کار‌های حرفه‌ای تری مانند گیمینگ، استریمینگ، و انتقال فایل‌های حجیم نیز کافیست. برای مثال، برای تماشای یک فیلم HD با کیفیت ۱۰۸۰p، به سرعت دانلود حدود ۵ مگابیت بر ثانیه نیاز است. بنابراین، سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه برای تماشای یک فیلم HD کافی است. اما برای تماشای یک فیلم ۴k با کیفیت ۲۱۶۰p، به سرعت دانلود حدود ۲۵ مگابیت بر ثانیه نیاز است. بنابراین، سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برای تماشای یک فیلم ۴k کافی است. این نوع از پهنای باند با سرعت ‌های بین ۲۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه (اشتراکی) و ۵۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه (اینترنت وایرلس نامحدود اختصاصی) توسط شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت وایرلس مثل شرکت پویان قابل ارائه می‌باشد. سرعت اینترنت رادیویی در مشهد و چناران در حالت کلی از اغلب سرویس‌های اینترنت موجود در کشور ایران بیشتر و در برخی موارد غیر قابل مقایسه است، اما در حالت کلی سرعت اینترنت رادیویی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  فاصله بین رادیو‌ها

  فاصله بین دو دستگاه رادیو، بر سرعت انتقال داده‌ها تأثیر می‌گذارد. هر چه فاصله بین رادیوی کاربر با پاپ سایت بیشتر باشد، سرعت انتقال داده‌ها کاهش می‌یابد. به طور کلی، برای مسافت‌های کوتاه (تا ۱۰۰ متر)، می‌توان سرعت‌های بالایی را در اینترنت رادیویی تجربه کرد. اما برای مسافت‌های طولانی‌تر، سرعت‌ها کاهش می‌یابد.

  میزان ترافیک شبکه

  میزان ترافیک شبکه نیز بر سرعت انتقال داده‌ها تأثیر می‌گذارد. هر چه میزان ترافیک شبکه بیشتر باشد، سرعت انتقال داده‌ها کاهش می‌یابد.به طور کلی، در مناطقی که ترافیک شبکه زیاد است، ممکن است سرعت انتقال داده‌ها در اینترنت رادیویی کاهش یابد.

  سرعت اینترنت رادیویی در مشهد و چناران

  در مشهد شرکت‌های مختلفی خدمات اینترنت رادیویی را ارائه می‌دهند ولی در شهرستان چناران بسیار کم و محدودند. این شرکت‌ها معمولاً سرعت‌های مختلفی را برای اینترنت رادیویی در مشهد و چناران ارائه می‌دهند. سرعت‌های ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف معمولاً بین ۲۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است. سرعت‌های بالاتر معمولاً برای مشترکین تجاری ارائه می‌شود. البته سرعت اینترنت رادیویی در مشهد در حال افزایش است. با پیشرفت فناوری اینترنت رادیویی در مشهد و چناران، انتظار می‌رود که سرعت‌های بالاتری در آینده در دسترس قرار گیرد.

  سرعت اینترنت رادیویی در کاربردهای مختلف

  سرعت اینترنت رادیویی مورد نیاز برای کاربردهای مختلف متفاوت است. به طور کلی، برای کاربردهای معمولی مانند مرور وب، تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی، سرعت‌های ۲۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه کافی است. برای کاربردهای پیشرفته‌تر مانند بازی آنلاین، ویرایش ویدئو و واقعیت مجازی، سرعت‌های بالاتر مورد نیاز است. به عنوان مثال، برای بازی آنلاین، سرعت‌های ۵۰ تا ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه توصیه می‌شود. برای ویرایش ویدئو، سرعت‌های ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه توصیه می‌شود. برای واقعیت مجازی، سرعت‌های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه توصیه می‌شود.

  مقایسه اینترنت رادیویی با ADSL

  اینترنت رادیویی و ADSL دو سرویس اینترنت پر کاربرد در ایران هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. این دو سرویس از نظر سرعت، قیمت، پوشش، و پایداری با یکدیگر  متفاوتند.

  ویژگی اینترنت رادیویی ADSL
  سرعت ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه ۱ تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه
  قیمت هزینه اولیه‌ی بیشتر کم تر
  پوشش همه‌ی مناطق تحت پوشش پاپ سایت‌های اینترنت رادیویی مناطق تحت پوشش سرویس ‌های شرکت مخابرات
  پایداری بسیار بالاتر پایین‌

  در ادامه، مقایسه دقیق‌تری بین اینترنت رادیویی و اینترنت ADSL ارائه می‌کنیم:

  سرعت

  سرعت اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است. این سرعت برای انجام اکثر کارهای روزمره، مانند وب‌گردی، تماشای فیلم و سریال، و استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حتی کارهایی مانند گیمینگ، استریمینگ، و انتقال فایل‌های حجیم نیز کافیست. سرعت اینترنت ADSL در ایران معمولاً بین ۱ تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه است. این سرعت برای انجام کارهای روزمره کافی است، اما برای کارهایی که به سرعت بالا نیاز دارند، مناسب نیست. بنابراین، اینترنت رادیویی برای افرادی که به سرعت بالا نیاز دارند، مانند گیمرها، استریمرها، و کسانی که فایل‌های حجیم را دانلود یا آپلود می‌کنند گزینه‌ی بهتری است.

    اینترنت در شهرک صنعتی، چطور بدون خط تلفن اینترنت پر سرعت داشته باشیم؟

  قیمت

  قیمت تجهیزات و نصب و راه‌اندازی اولیه اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بالاتر از اینترنت ADSL است اما این هزینه ها در ادامه‌ی استفاده‌ی کاربر از سرویس‌ها بسیار مقرون به صرفه خواهند شد. در حالت کلی می‌توان گفت قیمت تمام شده‌ی بالاتر سرویس‌های اینترنت رادیویی  به دلیل استفاده از تجهیزات گران‌ قیمت در ابتدای ارائه‌ی سرویس اینترنت رادیویی است و نه به دلیل بسته‌های اینترنتی گران‌تر. اگر اینترنت رادیویی بدون در نظر گرفتن هزینه‌ی اولیه با اینترنت ADSL مقایسه شود، قطعا برنده‌ی این مقایسه اینترنت رادیویی خواهد بود. به طور کلی، قیمت اینترنت رادیویی در ایران از ۱۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان در ماه متغیر است. قیمت اینترنت ADSL در ایران معمولاً از ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان در ماه متغیر است. بنابراین، اینترنت ADSL گزینه بهتری برای افرادی است که به دنبال اینترنت ارزان‌ قیمت هستند.

  پوشش‌ دهی

  پوشش‌ دهی اینترنت رادیویی در ایران به عوامل مختلفی مانند ارتفاع آنتن‌های ارسال‌ کننده، شرایط آب ‌و هوایی، و وجود موانع در مسیر سیگنال بستگی دارد. اما اینترنت رادیویی در مناطقی که پوشش اینترنت ADSL و یا زیر ساخت‌های مخابراتی ندارند گزینه بسیار مناسبی است. در مناطقی که ساختمان‌های بلند زیادی وجود دارد و یا شرایط آب‌ و هوایی نامساعد است، مانند مناطق کوهستانی یا مناطقی پر بارش، ممکن است پوشش اینترنت تحت تاثیر قرار بگیرد. اینترنت ADSL نیز صرفا به مناطق تحت پوشش این سرویس محدود می‌شود و نمی‌توان از سرویس‌های آن در مناطق خارج از محدوده، دور افتاده و یا صعب العبور استفاده کرد. در مجموع می‌توان گفت هر کدام از این سرویس‌ها در جایگاه خود و در مناطق تحت پوشش متناسب با نیاز شما می‌توانند مفید باشند.

  پایداری

  پایداری اینترنت، در واقع میزان ثبات و کیفیت سرعت اینترنت است. پایداری  اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بالاتر از اغلب انواع اینترنت  و البته اینترنت ADSL است. این امر به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته و با کیفیت و نوع تکنولوژی به کار رفته در اینترنت رادیویی است. در سرویس اینترنت  ADSL، به دلیل قطعی برق یا مشکلات کابل‌های مسی، زیر ساخت‌های ضعیف و … سرعت اینترنت  اغلب با افت کیفیت و کاهش  سرعت  مواجه است. اگر ثبات و پایداری اینترنت برای شما در اولویت است، بنابراین با قطعیت می‌توان گفت اینترنت رادیویی برای شما بهترین گزینه است.

  مقایسه اینترنت رادیویی در مشهد و چناران با اینترنت همراه

  اینترنت رادیویی و اینترنت تلفن همراه، دو سرویس اینترنت بی‌سیم هستند که در ایران ارائه می‌شوند. هر دو سرویس مزایا و معایب خاص خود را دارند. ما در زیر این دو سرویس را با هم مقایسه خواهیم کرد:

  ویژگی اینترنت رادیویی اینترنت تلفن همراه
  سرعت ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه معمولاً پایین
  قیمت هزینه اولیه‌ی بیشتر معمولاً پایین
  پوشش همه‌ی مناطق تحت پوشش پاپ سایت‌های اینترنت رادیویی مناطق تحت پوشش آنتن تلفن همراه
  پایداری بسیار بالاتر پایین‌

  سرعت

  همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم سرعت اینترنت رادیویی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است. اما سرعت اینترنت تلفن همراه به عوامل مختلفی مانند فناوری شبکه، پوشش شبکه، و شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد. سرعت اینترنت تلفن همراه در مناطقی که پوشش شبکه ۴G یا ۵G  قوی باشد، می‌تواند به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و یا حتی بیشتر هم برسد. اما در مناطقی که پوشش شبکه ضعیف باشد، این سرعت به شدت تحت تاثیر قرا گرفته و کاهش می‌یابد. در مجموع، می‌توان با قطعیت گفت که سرعت اینترنت رادیویی معمولاً بالاتر از اینترنت تلفن همراه است.

  قیمت

  قیمت اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بالاتر از اینترنت تلفن همراه است. به طور کلی، قیمت اینترنت رادیویی در ایران از ۱۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان در ماه متغیر است. اما این قیمت برای اینترنت تلفن همراه معمولاً از ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان در ماه متغیر است.

  پوشش

  پوشش اینترنت تلفن همراه در ایران در حال گسترش است. اما هنوز هم مناطقی وجود دارند که پوشش اینترنت تلفن همراه ضعیف یا غیرقابل‌دسترس است.که این موضوع در مورد اینترنت رادیویی با نصب پاپ سایت و رادیو، به راحتی قابل حل است. اما در مجموع، پوشش اینترنت رادیویی معمولاً محدودتر از اینترنت تلفن همراه است.

  پایداری

  پایداری اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بالاتر از اینترنت تلفن همراه است. این امر به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته و باکیفیت اینترنت رادیویی نسبت به سایر انواع اینترنت است.در اینترنت تلفن همراه، ممکن است در صورت قطعی برق یا مشکلات شبکه، سرعت اینترنت کاهش یابد. اما در اینترنت رادیویی، این مشکلات کمتر رخ می‌دهد.در مجموع، ثبات اینترنت رادیویی معمولاً بالاتر از اینترنت تلفن همراه است.

    مقایسه بین LAN، WAN و MAN ، بهترین راهنمای جامع برای انتخاب شبکه

  مقایسه اینترنت رادیویی در مشهد و چناران با  اینترنت فیبر نوری

  اینترنت رادیویی و اینترنت فیبر نوری، هر دو سرویس اینترنت پرسرعت هستند که مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب سرویس مناسب به عوامل مختلفی مانند نیازهای کاربر، بودجه کاربر، و شرایط منطقه کاربر بستگی ما در ادامه این دو نوع اینترنت پر طرفدار را مقایسه خواهیم کرد.

  ویژگی اینترنت رادیویی اینترنت تلفن همراه
  سرعت ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه بالاتر
  قیمت بالا بسیار بالاتر
  پوشش همه‌ی مناطق تحت پوشش پاپ سایت‌های اینترنت رادیویی مناطق محدود تحت پوشش فیبر نوری
  پایداری بالا بسیار بالاتر

  سرعت

  اینترنت فیبر نوری در واقع سریع‌ترین اینترنت موجود در ایران است و از نظر سرعت با اغلب سرویس‌های اینترنتی غیر قابل مقایسه است. اینترنت رادیویی تنها سرویسی است که می‌تواند در برخی از آیتم ها مانند سرعت با فیبر نوری رقابت کند.ولی در مجموع باید گفت ، سرعت اینترنت فیبر نوری معمولاً بالاتر از اینترنت رادیویی است.

  قیمت

  قیمت اینترنت رادیویی در ایران معمولاً بالا است. اما این هزینه در مقایسه با اینترنت فیبر نوری خیلی کمتر است. فیبر نوری به دلیل زیرساخت‌های گران و خاص، از اغلب سرویس‌های اینترنت ایران گران‌تر است.

  پوشش

  در مورد میزان پوشش دهی اینترنت رادیویی قبلا به صورت کامل توضیح دادیم اما در مورد اینترنت فیبر نوری موضوع کمی متفاوت است. متاسفانه منطق تحت پوشش فیبر نوری در ایران بسیار کم و صرفا محدود به چند کلان شهر و مرکز استان است. این موضوع به معنی پوشش حد اکثر ۲۰ درصدی این سرویس در کل کشور است. مناطق تحت پوشش اینترنت فیبر نوری آنقدر محدود هستند که عملا می‌توان گفت این نوع اینترنت صرفا در اختیار تعداد محدودی از افراد قرار دارد و سایر افراد حتی اگر تمایل به استفاده از آن را داشته باشند به دلیل نبود زیر ساخت مناسب امکان آن را نخواهند داشت. پس در مجموع می‌توان گفت، پوشش اینترنت رادیویی بسیار بیشتر از اینترنت فیبر نوری است.

  پایداری

  اینترنت فیبر نوری از نظر ثبات، نسبت به سایر انواع اینترنت، برتر است. این امر به دلیل استفاده از فناوری فیبر نوری است که نسبت به سایر فناوری‌های انتقال داده، کمتر در معرض تداخل قرار می‌گیرد. در اینترنت فیبر نوری، داده‌ها به صورت نوری منتقل می‌شوند. از آنجایی که نور نسبت به امواج رادیویی، کمتر در معرض تداخل قرار  می‌گیرند، اینترنت فیبر نوری، نسبت به اینترنت رادیویی، کمتر تحت تأثیر عواملی مانند آب و هوا، امواج الکترومغناطیسی، و موانع فیزیکی قرار می‌گیرد. در نتیجه، اینترنت فیبر نوری، نسبت به سایر انواع اینترنت، از ثبات بیشتری برخوردار است.

  مزایا و معایب اینترنت رادیویی

  اینترنت رادیویی مزایای زیادی نسبت به سایر فناوری‌های دسترسی به اینترنت دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  نیازی به کابل‌کشی ندارد. این امر باعث می‌شود که اینترنت رادیویی برای مناطقی که زیرساخت‌های کابل‌کشی وجود ندارد، گزینه مناسبی باشد.

  سرعت انتقال داده‌ها در آن بالا است. سرعت انتقال داده‌ها در اینترنت رادیویی به طور مداوم در حال افزایش است.

  نصب و راه‌اندازی آن آسان است. برای اتصال به اینترنت رادیویی، معمولاً نیازی به دانش تخصصی نیست.

  از جمله معایب اینترنت رادیویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  در مناطقی که ترافیک شبکه زیاد است، ممکن است سرعت انتقال داده‌ها کاهش یابد.

  تأثیر آب و هوا بر سرعت انتقال داده‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در شرایط بارندگی یا برفی، ممکن است سرعت انتقال داده‌ها کاهش یابد.

  کاربردهای اینترنت رادیویی

  اینترنت رادیویی در کاربردهای مختلفی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

  دسترسی به اینترنت در مناطقی که زیرساخت‌های کابل‌کشی وجود ندارد.

  دسترسی به اینترنت در مناطقی که دسترسی به اینترنت از طریق شبکه تلفن همراه دشوار یا گران است.

  دسترسی به اینترنت در مناطقی که کاربر نیاز به سرعت بالای انتقال داده‌ها دارد.

  سوالات متداول:

  سوال: اینترنت رادیویی در چه مناطقی قابل استفاده است؟

  پاسخ: اینترنت رادیویی در مناطقی که زیرساخت‌های کابل‌کشی وجود ندارد، قابل استفاده است. همچنین، در مناطقی که دسترسی به اینترنت از طریق شبکه تلفن همراه دشوار یا گران است، اینترنت رادیویی گزینه مناسبی است. شرکت فناوری ارتباطات پویان در حال حاضر ارائه دهنده‌ی اینترنت رادیویی در مشهد و چناران و شهرستان های خراسان رضوی است.

  سوال: هزینه اینترنت رادیویی چقدر است؟

  پاسخ: هزینه اینترنت رادیویی به عوامل مختلفی از جمله شرکت ارائه‌دهنده خدمات، سرعت اینترنت و مدت زمان اشتراک بستگی دارد. به طور کلی، هزینه اینترنت رادیویی نسبت به سایر فناوری‌های دسترسی به اینترنت، کمتر است.

  سوال: چگونه می‌توانم از اینترنت رادیویی استفاده کنم؟

  پاسخ: برای استفاده از اینترنت رادیویی، باید یک دستگاه کاربر مجهز به Wi-Fi داشته باشید. همچنین، باید یک سرویس اینترنت رادیویی از یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات خریداری کنید. پس از خرید سرویس اینترنت رادیویی، باید دستگاه کاربر خود را به شبکه Wi-Fi شرکت ارائه‌دهنده خدمات وصل کنید.

  سوال: آیا اینترنت رادیویی برای همه کاربردها مناسب است؟

  پاسخ: بله، اینترنت رادیویی برای همه کاربردها مناسب از جمله کاربردهای پیشرفته‌تری مانند بازی آنلاین، ویرایش ویدئو و واقعیت مجازی، نیز می‌تواند مناسب باشد.

  سوال: آیا اینترنت رادیویی به سیم نیاز دارد؟

  پاسخ: خیر، اینترنت رادیویی به سیم نیاز ندارد. در این فناوری، از امواج رادیویی برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌شود.

  سوال: اینترنت رادیویی با شبکه تلفن همراه چه تفاوتی دارد؟

  پاسخ: اینترنت رادیویی و شبکه تلفن همراه هر دو از فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم استفاده می‌کنند. اما تفاوت‌های اساسی بین این دو فناوری وجود دارد.

  تفاوت‌های اصلی اینترنت رادیویی و شبکه تلفن همراه عبارتند از:

    • سرعت انتقال داده‌ها: اینترنت رادیویی سرعت انتقال داده‌های بالاتری نسبت به شبکه تلفن همراه دارد.

    • برد: اینترنت رادیویی برد بیشتری نسبت به شبکه تلفن همراه دارد.

    • هزینه: هزینه اینترنت رادیویی معمولاً کمتر از شبکه تلفن همراه است.

   سوال: آینده  اینترنت رادیویی در مشهد و چناران چگونه است؟

   پاسخ: انتظار می‌رود که اینترنت رادیویی در مشهد و چناران در آینده نقش مهم‌تری برای ارائه خدمات اینترنت ایفا کند. با پیشرفت فناوری اینترنت رادیویی در مشهد و چناران، انتظار می‌رود که سرعت انتقال داده‌ها در این فناوری افزایش و هزینه آن کاهش یابد.

   این امر باعث می‌شود که اینترنت رادیویی در مشهد و چناران گزینه مناسبی برای کاربردهای بیشتری، از جمله کاربردهای پیشرفته، باشد.

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *